Corruptio optimi pessima

pátek 8. duben 2011 21:41

Až příliš často čteme v médiích o korupci. A většinou v tom "nejedou" lidé bezvýznamní, obyčejní, ale, bohužel, příliš často politici, kteří by z titulu své funkce měli být, když ne vzory, tak alespoň strážci "fair play", garanty slušného chování a lidmi pevného charakteru. Vždycky když podobné zprávy čtu, uvažuji: Čím to je, že se i "pevné charaktery" a "silné osobnosti" jednoduše "dají koupit"?

Nedokážu to pochopit. Copak není nakonec ponížen takový člověk především sám před sebou? I kdyby se to teoreticky nikdo nikdy nedozvěděl, není vědomí, že jsem se "nechal koupit" tím největším ponížením? Devalvací osobní důstojnosti? Už samotný fakt, že si mě někdo chce koupit, mě téměř snižuje k pouhému "zboží". Tady nejspíš začíná kořen korupce. V pýše člověka, který se domnívá, že druhými může manipulovat skrze peníze.

 

Korupce "oslovuje" přirozenou potřebu člověka po materiálním zajištění. Představa jednorázové injekce v řádu miliónů může zacloumat i poměrně silným charakterem. A přitom může být "protislužba" za tuto injekci často jen nepatrné přehlédnutí, maličké přehodnocení, malá výjimka. Korupce cílí na přirozenou touhu po jistotě. Nabízí zdánlivě "snadné" řešení. Až příliš se to podobá scéně z pohádek. Čert držící v ruce cár papíru. Stačí podepsat a máš tu hned všechno, co si přeješ. Jak snadné a lákavé zároveň. Ale za jakou cenu? Kolik z těch, co se nechali uplatit, by později, když se jim to rozleželo v hlavě, rádi hodili zpátky všechno, jako oněch pověstných třicet stříbrných.

 

Pokud je korupce něčím negativním, dehonestujícím, naskýtá se otázka: Co je to, co korupce v člověku ničí? Co by si člověk měl chránit, aby ho korupce nezasáhla? Řečeno platónsky: co je tou "dobrostí" v člověku, ze které korupce dělá špatnost?

 

Podle mého názoru, ničí korupční jednání (ať už aktivní či pasivní) především přirozenou důstojnost člověka. Člověk, který se dá koupit, nemá o sobě valné mínění. A nebo má, ale založené na jednoduché rovnici: mám tím větší cenu (před sebou i před druhými), čím mám více peněz (popř. čím větší množství peněz ovládám).

 

Je-li současná vláda vládou, která se snaží o potlačení nebo dokonce o likvidaci korupce, pak jí držím palce. Aby její členové pochopili, v čem spočívá pravá důstojnost člověka. Často totiž, když čtu další zprávy o korupci politiků, se mi vybaví jedno latinské přísloví: Corruptio optimi pessima - Nejhorší je korupce nejlepšího. Čím schopnější člověk a s čím vyšším IQ, tím strašnější a odpudivější proměna, kterou s ním korupce provede.

 

 

Vojtěch Šimek

Vojtěch Šimek

Vojtěch Šimek

Philosophia nos et alia multa et hoc, quod est difficillimum, docuit, ut nos ipsos nosceremus.

REPUTACE AUTORA:
0,00